Mayıs 2022 yemek menüsü için tıklayın.

Yeni Bağımlılığımız: Ekranlar

Gelişen teknoloji ile birlikte artık ekranlar her tarafımızı kaplamaya başladı. Özellikle çocuk ve gençlerde ekrana bağımlı bir hayat eğilimi oluştu. Birçok genç ve çocuk başını ekranlardan (bilgisayar, telefon, tablet vs.) kaldırmadan saatler geçiriyor.

Yaşamlarımıza baktığımızda hepimiz için ama özellikle çocuklar için yeni bir bağımlılık tehlikesi var; ekranlar. Bu bağımlılığı kısaca tanımlamak gerekirse ekran bağımlılığı; ihtiyaç olmadığı halde telefon, tablet vs. kullanma isteği denilebilir.

Ekranlar yalnızca zaman aldığı için değil, beyinde tembelliğe neden olduğu ve zihinsel gelişimi yavaşlattığı için de çok tehlikeli. Sürekli ekran karşısındaki çocukların kas gelişimleri de yavaşlıyor üstelik gerçek hayat fark edememeye başlıyorlar. Bilgisayarın zararları arasında artık ilk olarak ekran bağımlılığı gösteriliyor.

Psikolojik olarak insanların hayatlarını sanallaştırmasını da unutmamak gerekir. Birkaç yıl önce güzel vakit geçirme anlayışı arkadaşlarla buluşmak, doğa yürüyüşü, sinemaya gitmek gibi aktiviteler iken şimdilerde telefonla/bilgisayarla ilgilenmek olmaya başladı. Mutluluklar ve mutsuzluklar sanallığın üzerine inşa ediliyor. Üstelik fark edilmeden ekranlar başında saatler harcanıyor.

Teknoloji her ne kadar hayatı kolaylaştırsa da doğru kullanılmadığı zaman özellikle çocuklar için büyük hasarlar oluşturabiliyor. Fark etmeden çocuklar ekrana bağımlı hale gelebiliyor. Her yaş grubuna etkisi olan bu bağımlılık türü özellikle çocukları çok fazla etkiliyor. Unutulmaması gerekiyor ki; günümüzün çocukları ekran dünyasında doğdular.

Bütün bu tehlikeler sebebiyle çocukları kontrol altında tutmak oldukça önemli. Sadece çocukları değil kendi kendimizi de kontrol edebilmek gerekiyor. Çünkü ekranların hayatımıza hızlı girişi biz fark edemeden bir bağımlılık halini alıyor. Bir süre sonra ekranlardan vazgeçememeye ve ekrana bakma isteğiyle yanıp tutuşmaya başlıyoruz.

Bu bağımlılığı özellikle çocuklar için önlemenin birkaç basit yolu var elbette. Öncelikle yasaklamanın çok yanlış bir tutum olduğunu aktarmamız gerekiyor. Tamamen yasaklamak yerine kısıtlama koymak çok daha doğru bir yaklaşım. Ayrıca çocukları farklı aktivitelere yönlendirmek gerekiyor. Spor, müzik, resim gibi çocukların beyinlerini geliştirecek aktiviteler; hem çocuğun sosyal hayatı için hem de zihninin gelişimi için oldukça faydalı. Üstelik gerçek hayatı fark etmelerinde ve iletişim yeteneklerinde etkisini de unutmamak gerekir. Daha küçük çocuklar için ise kağıt kalem ile resim yaptırmak, onunla oyun oynamak etkili yöntemler.

Her yaş grubundan çocuk için aile ile zaman geçirmek oldukça önemli. Beraber yapılan aktiviteler ile hem çocuk ekrandan uzak duruyor hem de aile içi iletişim artmış oluyor.

Kısaca bu bağımlılığı aşmak için sürekli kontrol ve farklı aktiviteler yeterli. Çocukla doğru bir iletişim kurulduğunda, çocuk teknolojinin vereceği zararları önlemiş ve teknolojiyi hayatını kolaylaştıracak şekilde doğru kullanmış oluyor.

Çocuğunuzun teknoloji ile doğru eğitim almasından yanaysanız, Atabek Koleji’ni mutlaka incelemelisiniz.

Atabek Koleji Rehberlik Servisi

Demos

Color Skin

Header Style

Layout

Wide
Boxed