Mayıs 2022 yemek menüsü için tıklayın.

Uzaktan Eğitimde Nasıl Başarılı Olunur?

COVID-19 pandemisi, tüm dünyada okulların ara vermesine neden oldu. Dünyada yaklaşık 1,2 milyar öğrenci şimdilerde uzaktan eğitim görüyor. Sonuç olarak, Mart 2020’den beri eğitim, uzaktan ve dijital platformlarda gerçekleşmeye başladı. Uzaktan eğitim ile birlikte eğitim anlayışı tamamen değişti. COVID-19’un neden olduğu en önemli değişiklilerinde biri olan uzaktan eğitimde başarının anahtarını Atabek Koleji uzmanları sizin için derledi.

Teknoloji doğru kullanıldığında, uzaktan eğitimin daha etkili olduğuna dair araştırmalar vardır. Açmak gerekirse, uzaktan eğitimde öğrenciler; kendi hızlarına göre ilerlerler ve anlamadıkları noktaları gözden geçirip dersi tekrar dinleyebilme şansına sahipler. Fakat her öğrenci için bu süreç aynı işlemez. Geçirdiğimiz bu zor dönemde, öğrencilerin rutinleri değişti. Evde süren eğitimde, öğrencilerin dikkatleri kolay dağılabiliyor. Ayrıca, dikkat dağıtıcı unsurların olması öğrencinin eğitime olan ilgisini azaltabiliyor. Evde süren eğitimin etkili olabilmesi için ailelerin yapabilecekleri vardır.

Ders Çalışma Ortamı Yaratmak

Ders çalışma ortamı için tek bir doğru yoktur. Öğrenci kendini nasıl rahat hissediyorsa, sessiz ve iyi ışık alan bir ortam olması koşuluyla, istediği şekilde ders çalışabilir. Buradaki en önemli nokta; öğrencinin uyku alanından uzakta olmasıdır. Uyuduğumuz yerin dışında olmak beynimizin öğrenmeye açık olması için etkili bir faktördür. Uzaktan eğitimde, uykuyu çağrıştıran etmenlerin olduğu odalardan uzak kalmak önemli bir adım olacaktır.

Rutin Hayata Devam Etmek

Okula giderken rutinimiz neyse ona devam etmek okula daha hazır ve uyanık hissetmenize yardımcı olacaktır. Sabah dersten daha erken uyanıp besleyici bir kahvaltı yapmak, uyurken giydiğiniz kıyafetleri çıkarıp günlük kıyafetlerinizi giymek de önemli bir faktördür. Evde dahi olunsa okula hazır hissetmek, konsantrasyonu artıran şeylerin başında gelir.

Çocuğunuza Örnek Olun 

Çocuklar, ailesinin davranışlarını örnek alırlar. Çocuğunuz evde eğitim gördüğü sırada sizin de onu dikkatini dağıtacak şeyler -televizyon seyretmek, telefonda gezinmek vb- yaparsanız, çocuğunuzu sorumluluklarının olduğuna inandırmanız biraz güç olabilir. Bu yüzden çocuğunuzun ders çalıştığı sırada siz de kendi sorumluluklarınızı yerine getirmeniz çocuğun motivasyonunu artırır. 

Zor Bir Dönemde Motive Önemli

COVID-19 sürecinde öğrenciler ve aileler daha önce deneyimlemedikleri bir sürece girdiler. Bu dönemde okuldan uzak kalan öğrencileri motive etmek çok önemlidir. Bunun bir süreç olduğunu hatırlatmak ve onların yaptığı şeyleri takdir etmek önem arz ediyor. Her şeyi takdir etmek değil, öğrencilerin iyi yönde attığı her adımı gördüğünüzü belli etmeniz gerekiyor. 

Eğitmenlerle İletişim Halinde Olun

Öğretmenler, öğrencilerinin hangi konuda zorlandıklarını, hangi konularda iyi olduklarını bilirler. Öğretmenlerin, öğrencilere sık sık geri dönüş yapması ve ilgilenmesi de öğrenci başarısı üzerindeki en büyük etkiye sahip olan şeydir. Uzaktan eğitim de olsa eğitmenlerle iletişimde olmak bu yüzden çok önemlidir. Ayrıca, geçirdiğimiz bu süreçte değişen eğitim sistemiyle ilgili öğretmenlerden rehberlik istemekten çekinmeyin. Öğrenci bazında ne yapmanız gerektiğini, en iyi çocuğunuzun öğretmeninden öğrenebilirsiniz.

Atabek Koleji Uzaktan Eğitimde de Yakın Takipte!

Öğrencinin bir “birey” olarak kendini doğru ifade edebilmesi, pozitif yaklaşımın getirisidir. Önemli olan sonuca gidilen yol olarak düşünülmelidir. Çocukların yaşlarına göre bedensel ve mental gelişimleri göz önüne alınarak hazırlanan uzaktan eğitim programlarımızda her bir detay, farklı düşünülmüş ve kendi durumu içinde değerlendirilerek akademik başarısını getirecek programlar hazırlanmıştır.

Kurumumuzda öğretmenlerimiz uzaktan eğitim sürecini yakından takip ediyor ve ailelere yardımcı olmaya hazırlar. Atabek Kolejinde, öğrencilerimiz ile öğretmenlerimiz eğitimlerine her türlü durumda kolayca devam edebilmesi için Microsoft Teams işbirliğinde eğitim hayatımıza devam ediyoruz. Artık evinizdeki her oda bir sınıf her bilgisayar bir okul oldu. 

Okul Öncesi, İlkokul, Ortaokul ve Anadolu Lisesi bölümlerine öğrenci kaydı alan Atabek Koleji; uzman eğitmenleriyle bir kolejden daha fazlasını sunuyor. Detaylı bilgi için 444 64 73’ü arayabilir veya https://atabekkoleji.k12.tr/ web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

 

Leave a comment

Demos

Color Skin

Header Style

Layout

Wide
Boxed