Mayıs 2022 yemek menüsü için tıklayın.

Sınav Kaygısı Nedir? Sınav Kaygısı Nasıl Yenilir?

LGS (Liselere Geçiş Sistemi), TYT (Temel Yeterlilik Testi), AYT (Alan Yeterlilik Testleri), YDT (Yabancı Dil Testi) gibi sınavların yanında okul sınavları hatta ara sınavlarda bile yaşanan sınav kaygısının üstesinden nasıl gelinir, sınav kaygısı ile nasıl başa çıkılır gibi soruların cevaplarını Atabek Koleji uzmanları derlerdi.

Çocuğunuzun sınav öncesinde “Bu sınavı asla geçemem” dediğini duydunuz mu? Ya da sınav sırasında nefes alamadığını, heyecandan bildiği soruları bile yapamadığını söyledi mi? Çocuğunuz son dönemde çok çalışmasına rağmen performansı düşmüşse, sınav öncesi uyku problemi, fazla terliyor ve yeme bozuklukları gibi sorunlar yaşıyorsa kaygıya işaret eder. Her insan önemli bir sınav öncesi stres yaşayabiliyor fakat fazlası sınav kaygısına yol açıyor.

Sınav kaygısı nedir? 

Sınav kaygısı; bir sınav veya değerlendirme öncesinde ve/veya sırasında yoğun bir korku veya panik hissetme durumudur.

Sınav kaygısında İki tür belirgin kaygı türü vardır. Bunlar;

Düşük kaygı: Düşük kaygı yaşayan öğrenciler, yaklaşan bir sınav için biraz gergin hissedebilirler, ancak yine de dikkatlerini çalışmalarına veya değerlendirme sırasında sorulan sorulara odaklayabilirler. Genellikle düşük kaygılı öğrenciler, müdahaleci düşüncelerden etkilenmezler veya sınav nedeniyle kendilerini zayıf hissetmezler.

Yüksek anksiyete: Yüksek kaygı yaşayan öğrenciler, korkulan test durumuna maruz kaldıklarında ani bir kaygı durumu gösterirler. Sınava gelmeyerek durumdan kaçınmaya çalışırlar. Sınava girmek zorunda kalsalar bile fiziksel reaksiyonlar (karın ağrısı, mide bulantısı, terleme, uyku düzensizliği, iştahsızlık ya da tersine aşırı yeme, genel mutsuz bir ruh hali vb.) gösterebilirler. Yüksek kaygı, bazılarını yersiz bir paniğe sürükleyebilir.

Araştırmalar, sınavlarda yüksek düzeyde kaygı yaşayan öğrencilerin notlarında belirgin şekilde düşüş olduğunu gösteriyor. Sınav kaygısını yoğun yaşayan öğrenciler, sınavları tehdit olarak algılama ve yoğun duygusal tepkilerle yanıt verme eğilimindedir, bu yüzden sınav öncesi ders çalışmayı engeller. Konsantrasyonu ve motivasyonu düşürür. 

Sınav Kaygısı ile Başa Çıkmak

Çocuğunuzda yüksek kaygı olduğunu düşünüyorsanız, kaygısını yönetmesi için yönlendirebilirsiniz. Çocuğunuzun sınav kaygısı yaşamasında tetikleyici unsurun ne olduğuna göre değişir tedaviler. Bazen her koşulda yanında olduğunuzu hissettirmeniz de kaygı seviyesini azaltacaktır. Bir psikolog ile konuşma terapisi, kaygıya neden olan veya daha da kötüleştiren duygular, düşünceler ve davranışlar üzerinde çalışmaya yardımcı olabiliyor. Çocuğunuzun okulunda rehberlik hizmeti olması gerekiyor.

Atabek Koleji Öğrencilerinin Yanında!

Sınav döneminde, öğrencilerimize eğitiminin daha çok bilişsel eğitimden olduğu inancının aksine yaşamın salt sınavlardan ibaret olmadığı bilinciyle öğrencileri sosyal birey olarak hayata hazırlıyoruz. Bu sayede, öğrencilerimizin yaşadığı kaygının motivasyonu ne olursa olsun, doğru bir rehberlik hizmeti veriyoruz.

Okul Öncesi, İlkokul, Ortaokul ve Anadolu Lisesi bölümlerine öğrenci kaydı alan Atabek Koleji; uzman eğitmenleriyle bir kolejden daha fazlasını sunuyor. Detaylı bilgi için 444 64 73’ü arayabilir veya https://atabekkoleji.k12.tr/ web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Leave a comment

Demos

Color Skin

Header Style

Layout

Wide
Boxed