Mayıs 2022 yemek menüsü için tıklayın.

Okul Öncesi Eğitimde Altın Tavsiyeler

Okul öncesi eğitim; zorunlu ilköğretim eğitimine başlamamış, kayıt yaşı 36-66 ay olan çocuklara isteğe bağlı olarak alınan eğitime denir. Okul öncesi eğitimin amacı; eğitim alan çocukların bedensel, zihinsel, duygusal gelişimine katkı sağlamaktır. Bunun yanında, hayata kolay entegre olmasını ve zorunlu ilköğretim eğitimine kolay geçişine yardımcı olmaktır.

Okul öncesi eğitim, çocuğun okula attığı ilk adım olduğu için olumlu etkiyi sağlayabilmesi gerekmektedir. İdaresinden beslenme listesine, anaokulu etkinliklerinden anaokulunda İngilizce eğitimine kadar ince eleyip sık dokunması gerekir. Atabek Koleji uzmanlarının okul öncesi eğitimde önemli tavsiyelerini sizin için derledik.

Anaokulu Seçme Süreci

Öğretmenlerin kalitesine, anaokulu müdürü tarafından uygulanan politikaya, sunulan kaynaklara, genel çevreye ve çocuğunuz için uygunluğa göre bir anaokulu seçmelidir. Doğru anaokulunu seçme süreci biraz bunaltıcı olabiliyor. Neyse ki, teknoloji sayesinde bu aşama daha erişebilir. Anaokulun seçerken internetteki bilgilerden yararlanmak, anaokullarının web sitelerini incelemek ilk eleme için işinizi kolaylaştıracak bir yöntem. Sonrasında ise; bütçenize, okula bırakırken yol güzergâhınıza uymasına ve saatlerine göre indirgedikten sonra listede kalan okulların fiziksel şartlarını görmek için okul turu yapmanız gerekecektir.

Çocuğunuz Anaokulu Eğitimine Hazır Mı?

Anaokuluna başlamak, çocuğunuz için yeni bir dönemin başlangıcı demektir. Çocuğun alıştığı düzeni kabul etmesi bazen zor olabiliyor. Anaokuluna başlamadan önce, evde çocuğunuzla okul öncesi etkinlikler yapmanız çocuğunuzu okula hazır edecektir. İnce motor becerilerini geliştirmek için boyama yapmak, oyun hamuru veya boncuklarla çalışmak da anaokuluna geçiş sürecini daha rahat geçirecektir. Anaokuluna başlayan bir çocuğun, adını soyadını ve aile bireylerinin ismini bilmesi gibi temel şeyleri bilmesi gerekiyor. Kolay bir şekilde adapte olması için, okula başlamadan önce çocuğunuzla ayrı aktiviteler yaptığınız saatleri artırabilirsiniz. Sizden ayrı bir birey olduğunu hissettiği sürece, okulun ilk günlerinde kolaylık yaşayacaktır.

Çocuğum Anaokuluna Gitmek İstemiyor. Ne yapmalıyım?

Çocuklar, okula başladıkları ilk günler gergin ve korku dolu davranışlar sergileyebiliyorlar. Bu yüzden ilk haftalar görece zor geçiyor. İlk hafta hiç gitmek istemeyen çocuklarda sonrasında tam tersi gözüküyor. Çocuğunuz için anaokulu sürecini kolaylaştırmak için şunları yapabilirsiniz:

  • Siz de stresli bir tutum sergileyip gerginleşirseniz çocuğunuz da etkilenir. Çocuklar davranışlarınızdan direkt etkilenirler bu yüzden sakin kalmak önemlidir.
  • Okulun ilk günü, diğer velilerle iletişim kurup çocukların arkadaş olma sürecini hızlandırabilirsiniz. Bu sayede okula bağlılığı artacaktır.
  • Çocuğunuzun anaokulunda gününün nasıl geçtiğini anlattırabilir, olumlu tepkiler vererek okulu sevdirebilirsiniz.
  • Öğretmenleri öcü olarak göstermeyin, öğretmenleriyle korkutmayın. Öğretmenlerine olan bakışları değişirse, okuldan soğuyabilir.
  • Çocuğunuzun kaygısı devam ederse, okul öncesi öğretmeni, aile doktorunuz veya çocuk ve aile sağlığı hemşirenizle konuşun.

Anaokulunda Bütünsel Eğitim Atabek Koleji Anaokulu’nda!

Anaokulu, çocuğun kendisini “birey” olarak hissetmeye ve ifade etmeye başladığı yerdir. Kimi çocuklar annelerinin babalarının yanlarından ayrılmasını istemezken kimi çocuklar da okul kapısından içeri girer girmez arkalarını dönüp ebeveynlerine el sallamaktadırlar. Atabek Anaokulu, her bir çocuğa aynı pozitif yaklaşım ile davranır. Bilginin araştırılarak bulunması gerekliliğini savunan Atabek Koleji, bunu anaokulundan itibaren öğrencilerine aşılar. Beceri atölyeleri ve kulüpler ile okul öncesi dönemdeki öğrencilerimizde; deneme, yanılma, problem çözme, muhakeme kurma gibi birçok alanı destekliyoruz. Paylaşımcı, çevresine ve doğaya duyarlı, diğer insanlara saygılı, Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı evlatlar yetiştirmek için öğretmenlerinin de öyle olması gerekmektedir. Atabek Koleji’nde eğitimciler de bu anlayışı önceler.

Okul Öncesi, İlkokul, Ortaokul ve Anadolu Lisesi bölümlerine öğrenci kaydı alan Atabek Koleji; uzman eğitmenleriyle bir kolejden daha fazlasını sunuyor. Detaylı bilgi için 444 64 73’ü arayabilir veya https://atabekkoleji.k12.tr/ web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

 

Demos

Color Skin

Header Style

Layout

Wide
Boxed