Mayıs 2022 yemek menüsü için tıklayın.

Doğru Lise Tercihi Nasıl Olmalıdır?

Lise eğitimi; öğrencinin dünyaya bakışını değiştiren ve karakterinin oturmasında büyük rol oynayan bir dönemdir. Öğrencinin en az 4 yılını geçireceği bu dönemde, nitelikli bir eğitim alması adına ince eleyip sık dokuyarak tercih listeleri hazırlanır. Lise tercihi liseye hazırlık sürecinin en önemli parçalarından biridir. Yanlış lise tercihi, tüm doğruları götürebilir. Doğru lise tercihinde bilinmesi gereken en önemli nokta, her lisenin farklı olduğudur. Ebeveynlerin çocuklarının mümkün olan ne iyi eğitimi almasını ister. Araştırma yaparak, okul ziyaretlerine çocuğunuzla birlikte giderek veya çocuğunuzun ilgi duyduğu alanlara yoğunluk veren liseleri tercih etmek doğru lise seçiminde bir adımdır.

İyi lise seçimi nasıl olmalı? Doğru lise tercihi ne kadar önemli? Lise tercihi döneminde nelere dikkat edilmeli? Doğru lise tercihi yolunda, adım adım lise seçimini Atabek Koleji eğitim uzmanlarımız sizin için bir araya getirdi.

Çocuğunuzla Beraber Lise Tercih Listesi Hazırlayın

Yapılması gereken ilk adım, çocuğunuzla birlikte bir liste hazırlamaktır. Bu liste oturduğunuz bölgenizdeki okulları kapsayabilir fakat o bölgeyle kısıtlamak, doğru lise seçiminde bir engel olabilir. Liste hazırlarken olabildiğince alanı geni tutarsanız, liselerin artılarını ve eksilerini daha iyi görebilirsiniz. Diğer yandan, çocuğunuzun mezun olduğu ortaokuldaki sınıf arkadaşlarının hangi liseleri tercih ettiği önemli bir noktadır. Çocuğunuz için doğru listeyi hazırlarken atlamanız gereken şey ise, çocuğunuzun hangi alanlarda başarılı olduğudur. Başarılı olduğu alanlara yoğunluk gösteren liseleri de araştırmanız bu yüzden doğru olacaktır. Açmak gerekirse, çocuğunuz bir sporcuysa spor salonu olmayan bir okul tercihi, çocuğunuzu mutlu etmeyecektir.

Listeye yazdığınız her okulu ziyaret etmeniz; okulun fiziki şartlarını görmenizi ve eğitimcilerle tanışmanızı sağlar. Yüz yüze yapılan ziyaretler her zaman daha fazlasını anlatır. Eğitimcilerle interaktif bir görüşme sonrası aklınızda bir soru işareti kalmaz. Lise turları sırasında dikkat etmeniz gereken şeylerden birkaçı şöyle sıralanabilir:

  • Bu okulda geçen sene öğrencilerin yüzde kaçı üniversiteye gitti? Hangi bölümlere gittiler?
  • Lise eğitimi bu okulda akademi dışında bir çocuğa ne katabilir?
  • Üniversiteye hazırlık sürecinde neler yapıyorsunuz?

Bu örnekler gibi aklınıza gelen soruları sormaktan kaçınmayın. Çocuğunuzun da aklına takılan soruları sorması için fırsat tanıyın.

Lise Tercih Listesi Hazırlama

Lise turlarında dikkat etmeniz gereken diğer konular, şöyle sunulabilir;

Uzaktan Eğitim

Geçirdiğimiz dönem bize gösterdi ki okul ne kadar iyi eğitim veriyorsa versin, teknoloji alt yapısı şart. Uzaktan eğitimde birçok okul problem yaşarken teknolojik alt yapısı olan okullar eğitimlerine devam ettiler. Ayrıca okulların 21.yüzyıl şartlarına yönelik eğitim vermesi, öğrencinin de modern dünyada geri kalmamasını sağlayan bir faktördür. Değişen dünyaya ayak uydurabilen okulları incelemek önemli bir noktadır.

Sunulan Fırsatlar

Okuldaki seçmeli dersler; sporsal faaliyetler, müzik ve tiyatro gibi etkinlikler de öğrencinin motivasyonu için çok önemlidir. Lisede bu tip eğitimler, öğrencinin hayatında kalıcı etki bırakır. Öğrencinin sosyalleşmesine ve sorumluluk duygusunun gelişmesine de yardımcı olur.

Kampüsün Önemi

Kampüs, okulun her türlü yapısının ve etkinlik alanlarının toplu bir biçimde bulunduğu yere deniyor. Okullardaki kampüsün içinde, okul binası, bahçe, atölyeler, müzik ve spor alanları bulunması çok önemlidir. Öğrenci, okulun sadece sınıflardan var olmadığını, kendine vakit ayırabileceği noktaların olması okula bağlanmasını sağlar. Okul, “sıkıcı bir yer” imajından sıyrıldığında daha verimli hale gelmektedir. Kampüste yaşam, keyifli bir lise hayatı sunarak, tüm sosyal aktiviteler ile öğrencinin yanı başında olması gerekmektedir.

Atabek Anadolu Lisesi ile Bir Kolejden Daha Fazlası

İstanbul’un karmaşık kentsel yapısı içinde sıkışıp kalmış çocuklar için nefes alabilecekleri, kendilerini rahat hissedebilecekleri, eğitimi zorunluluk olarak değil eğlence olarak görebilecekleri bir okul her anne babanın muhakkak en baş kriteridir. Büyük bir bahçesi, bahçenin içinde çeşitli hayvanları ile hem doğala yakın, hem de direkt araştırarak öğrenebilecekleri imkânları sunan bir kolej, Atabek Koleji, aynı zamanda çocukların ilgi alanlarına göre eğitim almaları gerektiğini savunan bir akademik yapıya sahiptir. İstanbul’daki kolejler arasında farklı bir yere sahip olan Atabek Koleji’nde pozitif yaklaşım her şeyden önce gelir.

Öğrencinin bir “birey” olarak kendini doğru ifade edebilmesi, pozitif yaklaşımın getirisidir. Önemli olan sonuca gidilen yol olarak düşünülmelidir. Çocukların yaşlarına göre bedensel ve mental gelişimleri göz önüne alınarak hazırlanan programlarda her bir detay, farklı düşünülmüş ve kendi durumu içinde değerlendirilerek akademik başarısını getirecek programları hazırlanmıştır.

Okul Öncesi, İlkokul, Ortaokul ve Anadolu Lisesi bölümlerine öğrenci kaydı alan Atabek Koleji; uzman eğitmenleriyle bir kolejden daha fazlasını sunuyor. Detaylı bilgi için 444 64 73’ü arayabilir veya https://atabekkoleji.k12.tr/ web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Demos

Color Skin

Header Style

Layout

Wide
Boxed