Mayıs 2022 yemek menüsü için tıklayın.

İnternetin Doğru Kullanımı

Artık zamanımızın büyük kısmını bilgisayar başında internette gezinerek geçiriyoruz. Çocuklarımız da bizi teknolojinin içinde doğmuş ve büyümüş çocuklar olduklarından, internetle bizden daha çok haşır neşir oluyorlar. İnternette herkes için sınırsız bir dünya var, elbette çocuklar için de öyle. Bunun yanında birçok tehlike de var.

Uzun zaman internetle vakit harcamak bir bağımlılığa dönüşebiliyor. Bu tehlike özellikle çocuklar için çok daha fazla. Henüz otokontrol mekanizmaları gelişmemiş ve bilinçlenmemiş çocuklar için fark etmeden yeni bir bağımlılık oluşabiliyor.

Sosyal ağlarda çocuklar istemedikleri görüntülerle ve kişilerle karşılaşabiliyorlar. Kötü niyetli kişiler çocukları kandırabiliyor ve aileler bazen bu durumu fark etmiyor bile.

Peki, bütün bunları önlemek için internetin doğru kullanımı nasıl olmalı?

Herkesin alabileceği birkaç basit önlemle bu durumlarla hiç karşılaşmamak mümkün. Bu yüzden öncelikle en ez çocuğunuz kadar internete hâkim olmanız gerekiyor.

Alınabilecek diğer önlemler ise şöyle;
● Çocuğa yasak koymadan onu bilinçlendirmek ve kısıtlama getirmek, özellikle düzenli bir uyku için çocuğun geç vakitlere kadar internette vakit geçirmesini önlemek
● Çocuğun sosyalleşmesi için bütün zamanını internetle geçirmemesini sağlamak ve ailecek vakit geçirmek
● Çocuğun sosyal ağlarda tanımadığı kişilerle arkadaşlık kurmasını önlemek
● Zararlı içerik bulunduran sitelere engel koymak
● Çocuğun vizyonunu geliştirebilecek, internet dışında bir şeyler olduğunu ona göstermek
● Çocuğun insan ilişkilerini yalnızca sanal bir dünyada öğrenmemesi için hobi edinmesini sağlamak, ilgi çekici kurslar bulmak
● Çocuğun sosyal ağlarını kontrol altında tutmak
● İnternetin derslerini aksatmasına izin vermemek aksine dersleri açısından nasıl yararlı kullanabileceğini ona göstermek
● İnterneti aşırı ve sınırsız kullanmasını önlemek
● Çocuğun karşılaştığı hoşlanmadığı durumları sizle paylaşması için onu teşvik etmek

Unutulmamalıdır ki internet, çocuğun; psikolojik ve fiziksel gelişimine etki eden önemli bir etken. Uzun süre bilgisayar başında oturmak psikolojik açıdan olduğu gibi fiziksel gelişimde de problemler oluşturuyor.

Çocuklar uzun süre internet kullandığında sanal bir dünya dışındaki hayatı öğrenemiyor, gerçek hayata uyum sağlayamıyor. Ailesi ve arkadaşlarıyla sağlıklı iletişim kuramayacak hale geliyor.

Kontrolsüz internet kullanımında taciz, sohbete zorlamak ve hatta tehdit gibi durumlar görülüyor. Bu yüzden internet kullanımında kontrol oldukça önemli bir hâl alıyor.

Çocuğa yalnızca kural koymak da çocuğun davranışlarını değiştirmesinde etkili olmuyor. Bu yüzden ailenin de kurallara bağlı olması ve kuralların sebebini çocuğa anlatması gerekiyor.

Öğrencinizin eğitimde teknolojiden yoksun kalmamasını istiyor ve İstanbul özel okullar için araştırma yapıyorsanız; Ataberk Koleji’ni de mutlaka değerlendirmelisiniz.

Atabek Koleji Rehberlik Servisi

Demos

Color Skin

Header Style

Layout

Wide
Boxed