Mayıs 2022 yemek menüsü için tıklayın.

İnternet Teknolojilerinin Eğitime Etkisi

İnternet teknolojileri son on yılda büyük hızda gelişmiştir ve hayatımızın her anına girmiştir. Eskiden internet yalnızca tek taraflı bir mesaj iletim aracı iken şimdilerde iki taraflı bir hâl almış ve karşılıklı iletişime olanak vermeye başlamıştır. Eğitim haberleri her gün bizlere gelişen teknolojinin eğitime etkisini anlatmaktadır.

Sosyal medyanın da hayatımıza girmesi ile arkadaş edinme, bilgi paylaşma, sohbet etme vs. gibi eylemler daha sanal olmaya başlamıştır.

Sosyal medya ve internetin böyle geliştiği günümüzde, bu teknolojilerin eğitime olan katkısını yok saymak mümkün değildir. Eğitimcilerin kullandığı onlarca teknoloji bile eğitim için büyük bir katkıdır.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın da destekleriyle internet eğitim için güzel bir araç halini almıştır. Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmenler ve öğrenciler için sunduğu Eğitimde Bilişim Ağı (EBA) internet teknolojilerinin eğitimde kullanımında güzel bir örnektir.

EBA ile öğretmenler ve öğrenciler arasında materyal paylaşımı oldukça artmıştır. Bu sayede her öğrenci eğitim materyallerine kolayca ulaşabilmektedir.

Ayrıca sosyal medya üzerinden kurulan ders çalışma grupları da öğrencileri paylaşmaya teşvik etmektedir. Farklı okullardan birçok farklı öğrencinin bir araya geldiği bu gruplar öğrencilerin motivasyonlarını ve azimlerini olumlu etkilemektedir. Birbirleriyle paylaşım halinde olan öğrenciler kimi zaman birbirlerine yardımcı olmakta, kimi zaman da materyal paylaşımı yapabilmektedirler.

Öğrencilerin bilgilerini paylaşmaları kalıcı öğrenmeye yardımcı olmakta ve öğrenciler arasındaki iletişimi de arttırmaktadır.

Ayrıca sosyal medya üzerinde kurulan dil öğrenme grupları, bilim teknik, fizik, biyoloji vs. konularda kurulan gruplar öğrencilerin dersleri yanında genel kültürleri açısından da oldukça faydalıdır.

Günümüzün en önemli teknolojilerinden biri olan sosyal medya doğru kullanıldığı takdirde öğrenciyi geliştiren bir araç hâlini alır.

Sosyal medya kullanımında ebeveynlere de büyük görev düşmektedir. Bu gibi teknolojileri tamamen yasaklamaktansa çocuğa doğru kullanımı aşılanmalı ve onun da yararlanması sağlanmalıdır.

Ölçüsüz kullanıldığında her teknoloji gibi sosyal medya da öğrencilere zarar verir. Ders çalışma zamanlarını boş geçirmelerine sebep olabilir. Ayrıca internet ortamında oldukça fazla bilgi bulunmaktadır ve bu bilgilerin doğruluğunun kesinliğinden söz edilemez. Bu yüzden dikkatli bir şekilde kullanmak gerekir.

Ebeveynlerin, çocuğun doğru kaynaklara yöneldiğinden ve sosyal medyayı doğru kullandığından emin olması oldukça önemlidir.

Her teknoloji gibi internet ve sosyal medya da eğitimi ileriye taşımıştır. Bu yüzden kullanmamak değil doğru kullanmak tercih edilmelidir.

Eğitimde teknolojiye uyum sağlamak için Kağıthane kolejleri arasında Atabek Koleji’ni de incelemelisiniz.

Atabek Koleji Rehberlik Servisi

Demos

Color Skin

Header Style

Layout

Wide
Boxed