Haziran 2022 yemek menüsü için tıklayın.
İlkokul Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık

İlkokul, çocuklar için önemli bir dönemeçtir. Çocuklarımızın akademik olarak kendilerini keşfetmeye başladıkları bu dönemde Özel Atabek İlkokulu olarak bazı amaçlarımız bulunmaktadır.

Okulumuzun girişinde sizi Mustafa Kemal Atatürk’ün o çok kıymetli sözüyle karşılıyoruz; “Eğitim çocuğu sevmekle başlar.”

Eğitim anlayışımızı bu söz üzerine kurduk. Sevmenin, bir çocuğu sevmenin, onu koşulsuz sevmenin öneminin farkındayız. Sevince güzelleşmeyecek bir şey yok, sevmekle başlayacak her şey.

Önce sevmekle…

O güzel gülüşlerini,

Gülen gözlerini,

Sıcacık ellerini,

Tükenmeyen enerjilerini,

Coşkulu düşüncelerini,

Sonsuz umutlarını,

Bitmeyen neşelerini,

Şaşırtan hayal güçlerini,

Kırgınlıklarını,

Kızgınlıklarını,

Gözyaşlarını,

Var oldukları her hallerini sevmek, her hallerine kucak açmak.

Öğrenmenin de en temelinde sevgi var, sevince öğrenir çocuk. Hayatın bir yolculuk olduğunu kabul ettiğimizde, sevgiye ulaşmadığımız sürece o yolculuğun bir yere varamayacağını biliriz. İşte bu yolculukta insanlığın ve geleceğin en değerli varlığı olan çocuklarımızın o sıcacık ellerinden tutmak, onlara eşlik etmek, yollarını aydınlatmak, nasıl büyük bir sorumluluk… Bu da en büyük motivasyonumuz. Bahçede açan çiçeği sevmek, pencerenin kenarına konan kuşu sevmek, güneşi sevmek, kitap kokusunu sevmek, yağmurda yürümeyi sevmek, gölgesinde oturduğu ağacı sevmek, özgürce uçan uçurtmayı sevmek, düştüğünde ona elini uzatan arkadaşını sevmek, uzanıp gökyüzünü izlediği çimenleri sevmek, saçlarını dalgalandıran rüzgarı sevmek, gözlerinin içiyle gülen öğretmenini sevmek, okulu sevmek, öğrenmeyi sevmek, her rengi sevmek, bütün farklılıkları sevmek, canlıyı sevmek, doğayı sevmek, dünyayı sevmek, yaşamayı sevmek ve yaşadıkça sevmek… Bu da en büyük gayemiz.

İşte bizim yolculuğumuz. En güzel hali de onlarla olmak, birlikte olmak, beraber olmak.

Onlarla olmak dediğimizde; bazen bahçede koşuştururken, bazen koridorda yan yana yürürken, bazen sınıfta aynı sırada otururken, bazen rehberlik odasında sohbet ederken, bazen kütüphanede bir kitap üzerinde tartışırken, bazen bir bankta gözyaşlarını silerken, bazen bir oyun üzerinden grup olarak konuşurken buluruz kendimizi. Bütün bu paylaşım anlarında; kendilerini anlamaları, kendilerini keşfetmeleri, var olabilmeleri, potansiyellerini görebilmeleri, sorgulamaları, merak etmeleri, hissetmeleri, duygularını fark etmeleri, ihtiyaçlarını belirlemeleri, düşünmeleri, çözüm yolları üretmeleri, karar verebilmeleri ve verdikleri kararların sorumluluğunu üstlenmeleri, ilişkinin ve iletişimin önemini kavramaları, empati yeteneklerini geliştirmeleri ve ön yargının zarar verici etkilerini anlamarı için doğal ortamlar oluşturuyoruz. Öğrenme de, gelişim de kendi doğal sürecinde gerçekleşiyor.

Sevgiyi, saygıyı, hoşgörüyü, vicdanı, merhameti anlatmayı değil, model olmanın/olabilmenin, bunun için emek vermenin, çaba sarf etmenin ne kadar kıymetli olduğunu biliyoruz. Çocuğa saygının tanımını yapmak yerine, çocuğa saygılı olduğumuz yerde tanımlara ihtiyacımız kalmayacağını da biliyoruz. Eğer birilerine saygı duyacaksak önceliğimiz çocuklar olmalı, kendine saygı duyulan çocuk; kendini değerli hissedecek, önemli hissedecek ve saygıyı bütün davranışlarına yansıtacak, hayatına yayacak. Böylece en temel “değerleri” de dört duvar arasına sıkıştırmamış olacağız. “Ağaçları koru, hayvanlara zarar verme” demediğimiz, -meli/-malı eklerinden uzaklaştığımız, sadece model olduğumuz; yollarını ve yönlerini kendilerinin belirleyebileceği ve yaşam boyu daha bağımsız, daha özgür olabilecekleri bir geleceğin haliyle… Hayal etmekten ve umut etmekten asla vazgeçmediğiniz aydınlık yarınların özlemiyle…

Her çocuğun yolu farklı, yolculuğu kendine özgü.

Sevgilerimizle,
Atabek İlkokulu Rehberlik Servisi
Psikolog Sevinç Yılmaz

Demos

Color Skin

Header Style

Layout

Wide
Boxed