Mayıs 2022 yemek menüsü için tıklayın.

Hızlı Okumanın Faydaları Nelerdir? Sınav Başarısını Etkiler Mi?

Hızlı Okuma Teknikleri

Gün içerisinde ve hayatımız boyunca ne kadar çok okuma yaptığımızı düşünürsek, hızlı okumanın bize kazandıracağı zaman paha biçilemezdir. Öğrenmek için en çok kullandığımız beceri olan; okumayı geliştirmek ve iyileştirmek iyi bir okuyucu olmanın yollarındandır.

Öğrenciler için ise; hızlı okuma teknikleri 6.,7., 8. sınıf ve lise öğrencileri tarafından sıklıkla tercih edilen eğitimlerden biridir. Bunun sebebi, sınav hazırlığı yapan öğrencilerin; sınavlarında soruları daha hızlı okuması ve anlaması, buna bağlı olarak zamanı daha etkin kullanmasıdır.

Hızlı Okuma Nedir?

Hızlı okuma; normalden daha fazla kelime okuyarak, okuduğunu daha iyi anlayabilmektir. Göz kaslarını daha iyi çalıştırarak, görme alanını genişletmek ve okuma hızını maksimum düzeye çıkarmak amacıyla yapılır. Temel olarak esas alınan ise hızlı okuma yaparken, okuduğunu iyi anlayabilmektir. Bu süreçte kullanılan; hızlı okuma teknikleri ise zihin ve göz arasındaki koordinasyonun hızlandırılması olarak tanımlanabilir. Bu tekniklerin temel amacı; okuma yaparken kelime odaklı olmamak, satırları geniş bir açıdan görebilmektir. Yanlış bilinen bir şey vardır ki o da şudur; hızlı okuma sırasında okuduğunu anlamamak gibi bir durum yaşanmamaktadır. Hızlı okuma teknikleri, aynı zamanda anlama becerisini de geliştirmektedir. Önemli olan bir metni ya da bir paragrafı en kısa sürede bitirmek değil, en kısa sürede anlayarak bitirmektir.

Hızlı Okuma Tekniklerinin Faydaları Nelerdir?

Hızlı okuma tekniklerinin çocuklar, sınavlara hazırlanan öğrenciler ve tüm yetişkinler için birçok faydası bulunmaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Zihnin gelişmesi ve hızlı düşünüp karar verebilmeyi sağlar.
 • Okuduğunu anlama hızını arttırır.
 • Okul ve iş hayatında başarıya katkısı vardır.
 • Görme yeteneği geliştirir.
 • Daha iyi odaklanma sağlar.
 • Okuma hızını 3 kat arttırır.
 • Daha az çalışma ile daha fazla şey öğrenmeyi sağlar.
 • Kısa sürede daha fazla okumaya yardımcıdır.
 • Hafızayı geliştirir.
 • Daha iyi odaklanma sağlar.
 • Mantıksal düşünmeyi geliştirir.

Hızlı Okuma Sınavlarda Yardımcı Oluyor Mu?

Sınavlarda oluşan başarısızlıklar genelde zamanı yetiştirememek ve buna bağlı stres oluşması ile meydana gelir. Bu bağlamda; sınava hazırlanan öğrenciler için hızlı okuma teknikleri iyi bir çözümdür. Daha hızlı okuyup, daha hızlı anlayan öğrencilerin sınavlarda başarısı artmaktadır. Hızlı okuma eğitimleri sadece göz egzersizleri üzerine yapılmamakta aynı zaman da dikkat ve odaklanma egzersizlerini de içermektedir. Sınavlarda başarıya büyük katkı sağlayan; odaklanma ve konsantrasyon süreci gelişmekte, artan görsel kapasitesi ile sınav sürecinde soruları doğru okuma ve anlama oranı yükselmektedir.

Evde Uygulayabileceğiniz Hızlı Okuma Teknikleri Nelerdir?

Profesyonel eğitimler dışında kendi başınıza uygulayabileceğiniz birçok hızlı okuma tekniği bulunmaktadır. Peki hızlı okumanızı geliştirecek ve pekiştirecek olan bu teknikler nelerdir?

1.Sütun Tarama Tekniğini Kullanmak

Öncelikle sütun tarama tekniğinin ne olduğundan bahsedelim. Hızlı okuma teknikleri arasında yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Gözleri herhangi bir metnin üzerinde S harfi gibi gezdirdirerek okuma yapıldığında bu teknik uygulanmış olacaktır. Soldan sağa ya da sağdan sola hızlıca gözleri kaydırmak, zigzaglar çizmek satırı kaybetmeye sebep olacak ve metnini hızlı okunmasına engel olacaktır. Odak noktalarını belirleyerek okumaya başlamak epey fayda sağlayacaktır.

2.Görsel Algılama Kapasitenizi Yükseltmek

Hızlı okuma yaparken görsel algılama kapasitesinin yüksek olması ve bunun için çalışmalar yapmak çok önemlidir. Görsel algılama kapasitesini yükseltmek için birçok egzersiz bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi kağıda farklı kelimeler yazarak, en kısa sürede o kelimeleri anlamlarını düşünerek okumaya çalışmaktır. Bunu yaparken her seferinde süre olarak az saniyede, çok fazla kelime okumaya çalışmak zaman içerisinde görsel algılama kapasitesini arttıracaktır.

3.Kelime Dağarcığınızı Geliştirmek

Hızlı okuma konusunda zaten çok başarılı olan beyni geliştirmek bizlerin elindedir. Bunun için ise çok fazla kelime bilmek kurtarıcı yollardan birisidir Ne kadar çok fazla kelime bilinir ise o kadar çok hızlı okuma gerçekleşecektir. Beynin hakim olduğu kelimeleri algılayıp, süzgecinden geçirmesi her zaman için daha kolay olacaktır.Bu sebeple kelime haznesini geliştirmek önemlidir.

4.Göz Atma Tekniğini Kullanmak

Göz atma tekniği ise kolayca uygulanabilecek tekniklerden bir diğeridir. Bir kitabı okumaya başlamadan önce başlıklarını, paragraflarının girişlerini ve sonuçlarını okumak bunları zihinde bir bütün haline getirmek hızlı okumaya yardımcı olacaktır.

5. Bir Kerede Okunan Kelime Sayısını Arttırmak

Okunacak olan metni bir bütün halinde anlamak çok önemlidir. Her kelimeyi ayrı olarak görmek ve okumak yavaş okumaya sebep olması dışında, konu bütünlüğünü anlamayı da engelleyecektir. Metinleri bloglar halinde hızlı bir şekilde okumak daha iyi anlamayı sağlayacaktır. Bu sebeple; bir kerede okunan kelime sayısını arttırmaya çalışmak iyi bir taktik olacaktır.

6.İç Seslendirmeden Kaçınmak

Bir kelimeni söylendiğinden daha kısa bir sürede anlaşılması mümkündür. Durum böyle olunca birçok insanın yaptığı iç seslendirmenin hızlı okumayı yavaşlatan davranışlardan biri olduğu söylenmektedir. İç seslendirmeden kaçınmak için ne kelimeleri bloklar halinde okumak en etkin yollardan olabilir, çünkü blokları seslendirmek epey zorlayıcı olacaktır.

7.Gözlerle Okuma

Öncelikle okuma yaparken sesli ya da içten okumak yanlış yöntemlerdendir. Kitaplar, herhangi bir metin ya da kısa bir paragraf gözler ile okunmalıdır. Okuma yaparken kullanılması gereken organ ağız değil gözler olacaktır.

Atabek Koleji Öğrencilerinin Gelişimi İçin Çabalıyor!

Her alanda öğrencilerinin yanında olan Atabek Koleji öğrencilerinin kişisel gelişimini ve sınav başarısını en önde tutuyor! LGS (Liselere Geçiş Sistemi), TYT (Temel Yeterlilik Testi), AYT (Alan Yeterlilik Testleri), YDT (Yabancı Dil Testi) gibi sınavlarda öğrencilerinin başarı elde etmesi için her imkanı sunan Atabek Koleji, sınav başarısına katkı sağlayacak olan her türlü yöntem ve eğitim ile öğrencilerini bilinçlendirmek için çalışıyor!
Okul Öncesi, İlkokul, Ortaokul ve Anadolu Lisesi bölümlerine öğrenci kaydı alan Atabek Koleji; uzman eğitmenleriyle bir kolejden daha fazlasını sunuyor. Detaylı bilgi için 444 64 73’ü arayabilir veya https://atabekkoleji.k12.tr/ web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Demos

Color Skin

Header Style

Layout

Wide
Boxed