Haziran 2022 yemek menüsü için tıklayın.

Ders Çalışmaktan Keyif Almanın Yolları

Ders çalışmanın keyif verici bir yanı var mıdır? Başarıya giden her yol gibi, belli bir disiplin gerektiren bu eylemin bütünü ile sıkıcı bir uğraş olduğu toplumumuzca kanıksanmış bir yanılgıdır.

Ders çalışmak gerçekten zor bir iş midir? Yoksa çok eğlenceli bir uğraş mı? Bunu anlayabilmemiz için, “Neden ders çalışmalıyız?” sorusuna yanıt vermeliyiz? Öğrenci ve velilerin bu noktada ortak bir çıkarımda bulunmalı. Karşılıklı diyalog ile ortaya çıkacak hedef doğrultusunda metotlu bir şekilde çalışıldığı takdirde, ders çalışmak bir işten ziyade keyif verici bir noktaya dönüşebilir.

Öncelikle burada öğrencinin hayalleri, velilerin tecrübeleri ile ortak bir biçimde analiz edilmelidir. Sadece tecrübe bu uğraşı keyifsiz kılabilir, sadece hayal ise daha sonrasında yanlış bir seçime yol açabilir. Böylelikle evvela hedef belirlenmiş olur. Burada neden ders çalışmalıyız sorusunun cevabını ortaya koymuş oluruz.

Sonrasında bu hedefe ne şekilde gidileceği belirlenmeli. Bu konuda ders çalışacak öğrencinin hangi saatlerde verimli çalıştığını, hangi metotlar ile çalışmaktan keyif aldığını belirlemesi gerekiyor. Evet ciddi bir adım atma vakti öğrenci arkadaşım. Şimdi çalışma ortamını şekillendir melisin? Renkli kalemler ile bir deftere not almayı mı seviyorsun yoksa yapışkan not kağıtları kullanmayı mı? Karşında bir mantar pano olsa iyi olabilir sanki? Buna sen karar vermelisin.

Evet çalışma ortamını hazırladıysan işin en zor kısmını atlatmışsındır. Şimdi hayaline giden yolda mesafe kat etmeye başlayabilirsin. Bundan keyif almak için bir zaman çizelgesi hazırlayarak, geçen vakit içerisinde ne kadar yol kat ettiğini görebilirsin. Ve mühim bir mesele. Hayaline senden önce ulaşmış insanların biyografilerini okuyarak attığın adımlardan emin olabilirsin. Kendine güvenmek en mühim nokta. Bu sebeple adımlarını hesaplayarak sağlam bir şekilde atmalısın.

Çünkü bugün okuduğun okul, yarın kazandığın fakülte, ağırlık verdiğin dersler, senin yarın hayatında arkadaş çevrenden, konuşacağın konuya kadar belirleyeci bir etken olacaktır.

Neden çalıştığını bildiğin vakit, ders çalışmak keyifli bir hale kendiliğinden gelecektir zaten.

Fakat bir durum daha var. Öğrenmenin verdiği keyif. İşte bunun en üst seviyede yaşandığı durumlardan biridir ders çalışmak. O renkli kalemler ile tuttuğun notlar üzerine yarın arkadaşlarınla bir konuşma yapabilirsin.

Özetlemek gerekirse ders çalışmaktan keyif almanın yolları, neden çalıştığını bilmek, çalışma disiplini sağlamak, bilginin önemini kavramak, kendine göre bir çalışma ortamı hazırlamak, kendini motive edecek şeyleri bilmek ve hepsinden önemlisi tüm bunları yaparken kendine güvenmek.

Atabek Koleji Rehberlik Servisi

Demos

Color Skin

Header Style

Layout

Wide
Boxed