Mayıs 2022 yemek menüsü için tıklayın.

Ders Çalışırken Verimliliği Arttırma Yöntemleri

Ders çalışmadaki en önemli konu verimli çalışmaktır. Bazılarımız bir konuyu 1 saatte anlayabiliyorken, bazılarımız da aynı konuyu saatlerce çalışıp anlayamaz. Bunun sebebi ise ders başında geçirilen vaktin verimliliğinin farklı olmasıdır.

Eğer sizler de çalıştığınız vaktin boşa geçtiğini düşünüyorsanız, birkaç küçük düzenleme ile bunu kolayca halledebilirsiniz. Kısaca yapmanız gerekenlere değinecek olursak;

Amaç Belirleyin
Yapılan iş herhangi bir amaca yönelik olduğu zaman daha kolay yapılmaktadır ve aynı zamanda başarma isteği, insanların motivasyonlarını arttırır. Bu durum ders çalışma için de geçerlidir. Yani sizin çalışmanız bir amaca yönelik olduğu takdirde daha kolay öğrenebilir ve daha motive olmuş şekilde çalışabilirsiniz. Bahsedilen amaç, “Bugün 100 soru çözeceğim.”, “Bugün fizikten öğrendiğim bütün konuları bitireceğim.” gibi kısa süreli amaçlar olabileceği gibi “Boğaziçi Üniversitesi’ne gideceğim.”, “TYT’den 470 puan alacağım.” gibi uzun süreli amaçlar da olabilir. Önemli olan kendinizi motive edecek doğru noktayı bulabilmenizdir.

Bizim tavsiyemiz günlük amaçlar yanında kendinize uzun süreli hedefler de belirlemenizdir. Bu sayede gelecek için motive olmuş şekilde çalışırken, günlük hedeflerinize ulaşabilmenin de mutluluğunu yaşayacaksınız. Üstelik her gün amacınıza ulaştıktan sonra kendinizi ödüllendirebilirsiniz de.

Planlı Çalışın
Ders çalışmadaki en büyük sorunlardan biri nereden başlayacağını bilememektir. Birden fazla ders veya konu ile ilgilenmeniz gerektiğinde hangisinden başlamanız gerektiğini bilmemek sizi baskıya sokacaktır. Bu yüzden kendinize günlük bir ders çalışma programı ile haftalık ve aylık hedefler belirlemeniz mutlaka gereklidir. Günlük çalışma planınızda; konu adı, soru sayısı, çalışma saatleriniz yer alabilir. Bu programı sürekli güncellemeniz ve size en uygun zamanları, soru sayılarını bulmanız gerekmektedir.

Zamanınızı Dikkatli Kullanın
Verimli ve etkili bir çalışma programı için zamana dikkat etmek çok önemlidir. Kendinizi sürekli ders başında tutmaya kalkarsanız kısa bir süre sonra sıkılır ve ders çalışma sürenizi verimsiz kullanmaya başlarsınız. Bu yüzden kendinize eğlenebileceğiniz molalar vermeniz önemlidir. Eğer bu molaları gereğinden uzun tutarsanız bu sefer çalışmanız gereken kısımları bitiremezsiniz. Mola ve ders dengesini iyi ayarlamanız gerekmektedir.

Ayrıca masa başında oturduğunuz saatlerde ders çalışma harici (internete girme, komik video izleme gibi) işlerle meşgul olursanız dikkatinizi toplamanız uzun sürer ve haliyle verimli ders çalışamamış olursunuz. En güzeli ders çalışırken telefonunuzu kapatmanız ve ders çalışmaya odaklanmanızdır.

Uygun Bir Ortam Belirleyin
Çalışma yerinin seçimi tamamen size kalmıştır. Kendinizi en rahat hissettiğiniz ve dikkat dağıtıcı etmenlerin olmadığı yerlerde çalışmanız önemlidir.

Genellikle uzanarak veya koltukta oturarak ders çalışmak öğrencilerin dikkatlerini toplamalarını güçleştirdiği için biz masa başında çalışmanızı tavsiye ediyoruz.

Dikkatinizi Toplayın
Ders çalışırken dikkat çok önemlidir. Dikkatsiz şekilde uzun vakitlerde anlayamadığınız bazı noktalara dikkatle eğilirseniz kısa süre içinde anlayabildiğinizi fark edersiniz. Bu yüzden dikkatli olmanız ders çalışma teknikleri açısından önemlidir. Anlayamadığınızı hissettiğiniz zamanlarda kısa molalar sizin yararınıza olacaktır. Beyninizin kısa süre dinlenmesi, zihninizi toplamanıza yardımcı olur ve verimliliğinizi arttırır.

Aralıklı Tekrarlar Yapın
Öğrendiğiniz konuların aklınıza tamamen yerleşmesi için tekrar yapmak çok önemlidir. Çünkü öğrendiğiniz bilgiyi uzun süre kullanmadığınızda beyniniz o bilgiyi gerilere itecektir ve hatırlamanız zorlaşacaktır.

Belirli periyotlarda (örneğin ayda veya haftada bir defa) tekrarlar yaparak bilgilerin kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz.

Bunların yanında eğitiminizin güvenilir ellerde olmasını istiyorsanız Avrupa Yakası’ndaki özel okullar arasında seçkin bir yere sahip olan Atabek Koleji’ni de mutlaka değerlendirmelisiniz.

Atabek Koleji Rehberlik Servisi

Demos

Color Skin

Header Style

Layout

Wide
Boxed