Mayıs 2022 yemek menüsü için tıklayın.

Anaokulu Çağındaki Çocuklar İçin Müzik

Çocuklar için müzik tüm aileler için önemli bir yere sahip olmalı ve hatta çok ufak yaşta onların kullanabileceği enstrümanları yavaştan alışkanlık kazanacak seviyede öğrenmesini sağlamalıdır. Müzik, çocukların kendini ifade edebilme becerisini, zevkli oluşumlar yaratabilmesini ve estetik duygusunu geliştirir. Ses ve dil gelişimini önemli ölçüde geliştirerek toplum önündeki duruşunu kuvvetlendirerek çocuğun hitabet gücünü artırmasına yardımcı olur.

Tüm çocuklarda müzik yeteneği doğuştan başlar. Daha bebeklikte, anne ve babasını ayak seslerinden tanır. Hatta ağlama sesiyle mutlu ve mutsuz olduğunu ses tonuyla ifade eder. 3, 4, 5, yaş çocukları, spontan hareketlerle tepki vermekten çok müziği, oturarak dinleme eğiliminde oldukları bilinen bir gerçektir. İşte tam burada ailelerin çocuğun dinleyeceği müziği özenle seçmesi ve müziğin temizliliğine dikkat etmesi gerekir. Aşırı yüksek ses ve karışık insan seslerinin olduğu (grup müzikleri gibi) müziklerden en azından bu yaş aralığında pek tercih edilmemelidir. Klasik müzik, çocuklardaki gelişimi ve insanlara verdiği tepkilerde sakinliği öğretmesiyle bilinir. Enstrümantal müzikler eşliğinde anaokulu çağındaki çocuklara bir şeyi anlatmak daha kolaydır. Hatta enstrümantal müzik yardımıyla ders çalışmak, spor yapmak, kitap okumak çocuklar için alışkanlık kazanmasına yardımcı bile olabilir.

Müzik ve müzik eğitimi çocuklarımıza ne kazandırır?

Okul öncesinde ki çocuklarımız için , şarkı ve tekerlemeler ile dil gelişimine katkıda bulunabilirsiniz. Zihinsel ve sosyal becerileri geliştiren müzik, okuma yeteneğini de artırmada en iyi yollardan biridir.

Atabek Koleji Rehberlik Servisi

Demos

Color Skin

Header Style

Layout

Wide
Boxed